Kámen Engineering s.r.o. Hradec Králové - producent výrobků z přírodního kamene
Česky Deutsch English
Kámen engineering s.r.o. Hradec Králové
Na Okrouhlíku 1630/23, Hradec Králové 2
CZ 500 02
tel.: +420 495 521 536
e-mail: sales@kamenengineering.cz
Kámen Engineering s.r.o. Hradec Králové
IČ / DIČ: 474 555 60 / CZ47455560
ID datové schránky: xe5ex24
Společnost je zapsána v OR u Krajského soudu v Hradci Králové odd. C, vl. 2641.

technická řešení - dlažba

technická řešení - dlažba z přírodního kamene

Díky fyzikálně mechanickým a vzhledovým vlastnostem kamene lze dlažby použít pro jakýkoliv prostor v interiéru i exteriéru budov. Vzájemnou kombinací různých materiálů, povrchů a rozměrů lze vyhovět jakémukoliv architektonickému návrhu, při respektování všech provozních požadavků.

Dlažby pro exteriér se vyrábějí ze žul a pískovců v tloušťkách od 30 do 80mm. Povrch je u pískovců většinou broušený, u žul lze upravit plochu hrubým broušením, tryskáním, opalováním nebo pemrlováním, aby byla dodržena protizkluzová bezpečnost. Rozměry a tvar nejsou nijak omezeny, ale pohybují se obvykle od 0,1 m2 do 1 m2.

Pískovcové dlažby jsou vhodné pro málo zatěžované plochy a památkové objekty.Zvlášť dobře vypadají v zahradách a parcích. Tloušťka desek je od 40 mm.

Naopak žulové dlažby lze použít i pro vysoce zatěžované prostory (včetně provozu automobilů), při zachování všech architektonických požadavků.

Venkovní dlažby se osazují do maltového lože tloušťky 50-100 mm. Zvláštním případem jsou dlažby podložkové osazené vodorovně na nosné umělohmotné terče. Voda je odváděna volnými spárami na izolovanou a vyspárovanou podkladní konstrukci. Dlažby musí být dilatovány dle zásad ČSN 73 3251. Šířka dilatační spáry nemá být menší jak 10 mm a vzdálenost dilatačních spar je do 3 m.

Pro vnitřní dlažby lze použít pestré žuly a mramory s povrchovou úpravou jemně broušenou a leštěnou, při níž se uplatní všechna krása přírodního materiálu. Hlavním kritériem je odolnost proti opotřebení a protikluzné vlastnosti povrchu kamene. Lze vytvářet jakkoliv složité vzory z různě barevných materiálů, různých rozměrů, tvarů i povrchových úprav. Neopakovatelnou krásu mají fládrované dlažby, u nichž se fantasticky zdůrazní kresba kamene. Vnitřní dlažby se osazují do maltového lože tl. 20-30 mm nebo do lepidel tl. 5-10 mm a musí být dilatovány podle zásad ČSN 73 3251. Šířka dilatační spáry nemá být menší jak 5 mm a musí být vyplněna trvale pružným tmelem nebo pružnou dilatační lištou. Délka dilatační spáry nesmí překročit 6 m a dilatační pole 30 m2. Spáry se vypňují cementem nebo spárovacími hmotami.

Pro velkou tepelnou vodivost se kamenné dlažby výborně hodí pro podlahové vytápění. Je však nutné přesné dodržení dilatačních polí podle podkladní konstrukce a použití speciálních lepidel. Do interiéru lze použít desky tloušťky od 20 mm.


Dokumenty ke stažení:

dlazby.pdf, 244 kB
dlazby.dwf, 125 kB
dlazby.dwg, 550kB

© Copyright 2005, Kámen Engineering s.r.o. | Mapa webu Realizace LOTOFIDEA s.r.o.